THIS DAY IN MOTORSPORTS
FOR
FEBRUARY 8th



ONE DAY
BACK TO MAIN CALENDAR PAGE
ONE DAY

FEBRUARY 8

1920
Mike Magill... Born ... Three time United Racing Club champion 1950, 1951 and 1953. Ran AAA and USAC from 1955 to 1961
____________________
1939
Bill Cummings... Died ... AAA driver from the 1930's

____________________
1975
Larry Michaels wins the TQ Midget feature at the indoor Atlantic City Convention Hall.
Sleepy Tripp, in the Doug Caruthers # 2, won the USAC Midget feature at the State Fairgrounds Coliseum , Indianapolis, IN.
____________________
1981
Darrell Waltrip won the Busch Clash at the Daytona International Speedway, Daytona Beach, FL. ( Click here for the race report. )
Tim Richmond won the ARCA 200 at the Daytona International Speedway, Daytona Beach, FL. ( Click here for the race report. )
____________________


1986
Reggie Ruggiero won the Modified race at the New Smyrna Speedway, New Smyrna Beach, FL. ( Click here for the race report. )
____________________
1987
Bobby Davis Jr. won the 50-lap All Star final feature for the 11th Annual Sprint Car Nationals race at the Florida National Speedway, Tampa, FL. ( Click here for the race report. )
Rich Vogler , driving the Johnny Vance # 2, won the USAC Sprint Car race at the Florida State Fairgrounds, Tampa, FL. ( Click here for the race report. )
Robby Flock won the USAC Western Midget race at the Phoenix International Raceway, Phoenix, AZ.
Billy Vukovich won the USAC Supermodified race at the Phoenix International Raceway, Phoenix, AZ.
Ralph Jones won the ARCA 200 at the Daytona International Speedway, Daytona Beach, FL.
Bill Elliott won the Busch Clash at the Daytona International Speedway, Daytona Beach, FL. Geoff Bodine was second followed by Darrell Waltrip, Dale Earnhardt and Alan Kulwicki.
Jimmy Spencer won the Modified Stock Car race at the New Smyrna Speedway, New Smyrna Beach, FL.
____________________
1988
Billy Pauch, driving the Keystone #126, won the Modified Stock Car race at the Volusia County Speedway, Barberville, FL. Kenny Brightbill was second followed by Doug Hoffman, Danny Johnson and Jack Johnson.
____________________
1989
Billy Moyer won the 50-lap Florida Gold Coast National Late Model Stock Car race at the Florida State Fairgrounds, Tampa, FL. ( Click here for the race report. )
Bobby Davis Jr. won the All Star Circuit of Champions Sprint Car race at the Volusia County Speedway, Barberville, FL. Sammy Swindell was second followed by Keith Kauffman, Robbie Stanley and Randy Kinser.
Dean Billings won the All American Midget Series race at the Volusia County Speedway, Barberville, FL. Ed Loomis was second followed by Kevin Olson, Jack Hewitt and Bill Ripp.
____________________
2009
James Buescher won the ARCA RE/MAX Series Lucas Oil Slick Mist 200 at the Daytona International Speedway in Daytona Florida. Joey Logano was second followed by Justin Lofton, John WesTownley and KenWeaver.
Donny Schatz won the World of Outlaws Sprint Car race at the Volusia Speedway Park, Barberville, FL. Stevie Smith was second followed by Chad Kemenah, Daryn Pittman, Steve Kinser, Kraig Kinser, Terry McCarl, Jason Meyers, Cale Conley and Craig Dollansky
Jared Landers won the UMP DIRTcar Modified race at the Volusia Speedway Park, Barberville, FL.
David Steele won the Tampa Bay Area Racing Association Sprint Car race at the New Smyrna Speedway in New Smyrna Beach Florida.
____________________


Google
 


To report wrong information, click here to send E-Mail to webmaster@wheelsofspeed.com

Back to the Wheels of Speed home page
This site created and maintained by John & Mike Calla (Webmasters wheelsofspeed.com) and best viewed at 1024 x 768 resolution.