THIS DAY IN MOTORSPORTS
FOR
JUNE 10th



ONE DAY
BACK TO MAIN CALENDAR PAGE
ONE DAY

JUNE 10

1877
Frank Fox ... Born ... AAA driver from the early 1900's.
____________________
1909
Mike Salay ... Born ... AAA driver from the 1940's and 1950's.
____________________
1934
Joe Russo ... Died ... AAA driver from the 1930's.
____________________
1951
Tony Bettenhausen won the 100 Mile Rex Mays Classic AAA Indy Car race on the 1 mile dirt oval at the Milwaukee Mile, West Allis, WI. Cecil Green was second followed by Duane Carter, Paul Russo and Rodger Ward.
Troy Ruttman won the AAA Midwest Sprint Car race at the Toledo Speedway, Toledo, OH.
George Tichenor won the AAA Midget race at the Salem Speedway, Salem, IN.
____________________


1953
Chuck Marshall won the AAA Midget race over Tommy Hinnershitz at the Fairbury Legion Speedway, Fairbury,IL
____________________
1956
Pat Flaherty won the 100 Mile Rex Mays Classic USAC Indy Car race on the 1 mile paved oval at the Milwaukee Mile, West Allis, WI. Johnny Thomson was second followed by Bob Sweikert, Jimmy Bryan and Johnny Boyd.
Tommy Hinnershitz won the USAC Sprint Car race over Mike Magill, Bill Brown, Joe Barzda and Len Duncan at the Reading Fairgrounds (1/2d) , Reading, PA
Jud Larson won the IMCA Sprint Car race at the Iowa State Fair Speedway, Des Moines,IA
Bobby Courtwright won the URC Sprint Car race over Ed Solobub, Lucky Loux, Eddie Gallione and Bert Brooks at the Reading Fairgrounds (1/2d) , Reading, PA
____________________
1959
Shorty Templeman won the USAC Midget race at the Galesburg Speedway, Galesburg,MI
____________________
1960
A.J. Foyt won the USAC Midget race at the Anderson Speedway, Anderson,IN
____________________
1961
Tommy Copp won the USAC Midget race at the Cloverleaf Speedway, Cleveland,OH
Len Duncan won the ARDC Midget race at the Hatfield Speedway, Hatfield, PA
Louie Unser won the CRA Sprint Car race at the Ascot Park Speedway, Gardena,CA
Johnny Mackison won the Super Modified race at the Lincoln Speedway, Hanover,PA
____________________


1962
A.J. Foyt won the 100 Mile Rex Mays Classic USAC Indy Car race on the 1 mile paved oval at the Milwaukee Mile, West Allis, WI. Parnelli Jones was second followed by Jim Hurtubise, Rodger Ward and Roger McCluskey.
____________________

Fred Lorenzen was declared the winner of the NASCAR Grand National 'Atlanta 500' after 328.5 miles. Heavy rain stopped the race but it took NASCAR officials five hours to declare the winner (a situation not helped by the fact that the scoreboard operator ran for cover when the deluge hit). It was the first superspeedway win for the Elmhurst, Illinois driver, who was driving a Holman-Moody Ford.
Tommy Copp won the USAC Midget race at the Freeport Motor Speedway, Freeport,IL
Lou Blaney won the Sprint Car race over Hank Jacoby and Dick Bailey at the Sharon Speedway, Hartford, OH
PeeWee Pobletts won the Super Modified race over Johnny Mackison, Bobby Hersh, Leroy Felty and Dick Tobias at the Williams Grove Speedway, Williams Grove,PA
____________________
1964
Jimmy Davies won the USAC Midget race at the Lawrenceburg Speedway, Lawrenceburg,IN
Gene Goodling won the Super Modified race over Frankie Thompson and Johnny Roberts at the Lincoln Speedway, New Oxford, PA
____________________
1966
Ray Tilley won the Super Modified race over Leroy Felty, Bobby Brymesser, Johnny Crawford and Bobby Gerhart at the Williams Grove Speedway, Williams Grove, PA
Joe Csiki won the ARDC Midget race at the Old Bridge Stadium, Old Bridge,NJ
Kenny Weld won the Super Modified race at the Bedford Speedway, Bedford, PA
Henry Pens won the USAC Midget race at the O'Hare Stadium, Chicago, IL
____________________
1967
Bobby Allison won the 100 mile NASCAR Grand National race on the newly paved .625 mile Birmingham International Speedway in Birmingham, Alabama. Allison crossed the line just in front of Paschal, who was flagged the winner. Shortly after the checkered fell, Allison's car owner, Cotton Owens protested the finish, leading to the scoring check. Paschal, who won his 12th career pole and led much of the race in the Friedkin Enterprises Plymouth, was placed 2nd. It was the first win for Owens since David Pearson left in April and came in Allison's 6th start in the car.
Kenny Weld won the Super Sprint race at the Lincoln Speedway, Hanover,PA
Bobbie Adamson won the Super Sprint race at the Selinsgrove Speedway, Selinsgrove,PA
Johnny Grum won the Super Sprint race at the Port Royal Speedway, Port Royal,PA
Todd Gibson won the Super Modified race over Nolan Swift at the Oswego Speedway, Oswego,NY
____________________
1972
Sammy Sessions won the 40 lap USAC Sprint Car race at the Eldora Speedway, Rossburg, OH. Larry Dickson finished second followed by Merle Bettenhausen, Larry Cannon and Karl Busson.
Buck Buckley won the URC Super Sprint Car race at the Flemington Fair Speedway, Flemington,NJ. Leroy Felty finished second followed by Wayne Woodward, Harry Benjamin and Bob Pickell.
Johnny Coy won the ARDC Midget race over Jerry Stover and Hank Rogers Jr at the Islip Speedway, Islip,NY.
Kenny Weld won the Super Sprint Car race at the Lincoln Speedway, Hanover,PA. Lynn Paxton finished second followed by Steve Smith, Jim Edwards and Van May.
Jan Opperman won the Super Sprint Car race at the Port Royal Speedway, Port Royal,PA. Elmer Ruby finished second followed by Johnny Grum, Herman Wise and Barry Camp.
Bobbie Adamson won the Super Sprint Car race at the Selinsgrove Speedway, Selinsgrove,PA. Garry Gollub finished second followed by Rick Ferkel, Kramer Williamson and Lee Osborne.
____________________
1973
Charlie Glotzbach won the Tar Heel 300 ARCA Stock Car race at the North Carolina Motor Speedway in Rockingham, NC.
Richaed Petty won the Alamo 500 Winston Cup race at the Texas World Speedway in College Station, TX. Darrell Waltrip finished second followed by Joe Frasson, Cale Yarborough, Cecil Gordon, Buddy Baker, Benny Parsons, Ramo Stott, David Sisco and J.D. McDuffie.
Bobby Unser won the Rex Mays Classic 150 USAC Championship Car race at the Milwaukee State Fair, Milwaukee, WI. Roger McCluskey was second followed by Gary Bettenhausen, Wally Dallenbach, Johnny Rutherford, Lee Kunzman, Joe Leonard, Mario Andretti, Al Unser and Mike Hiss.
Dave Camfirld won the super sprint car feature over Dean Shirley, Ollie Runion, Ron Milton and John Myers at the Springfield Speedway, Springfield, IL.
Kenny Weld won the super sprint car feature at the Hagerstown Speedway, Hagerstown, MD. Randy Ruth was second followed by Dub May, Elmer Ruby, Smokey Snellbaker, Paul Pitzer, Jan Opperman, Kramer Williamson, Johnny Grum and Lynn Paxton.
Dick Gains won the super sprint car feature at the Kokomo Speedway, Kokomo, IN. Mike Johnson finished second followed by Bobby Kinser, Louie Mann, Ray Kenens, Red Bledsoe, Allen Barr and Larry Gorman.
Jerry Richert won the Midwest Sprint Ass'n sprint car feature at the North Star Speedway, Minneapolis, MN.
Jerry Cook won the 30-lap Modified feature at the Utica-Rome Speedway , Vernon, NY. Richie Evans was second followed by Sonny Seamon, Maynard Forrette and Eddie Pieniazek.
Bob Seelman won the 30-lap Supermodified feature over Nick Rowe and Pete Foltz at the Sandusky International Speedway, Sandusky, OH.
George Harbour won the Super Sprint feature at the Limaland Speedway, Lima, OH.
Leigh Earnshaw won the ARDC Midget race at the Grandview Speedway, Bechtelsville, PA. ( Click here for the race report. )
Ed "Dutch" Schaefer won the SMRC Midget race at the East Windsor Speedway, Hightstown, NJ. Sonny Sanders was second followed by Midge Miller, Bobby Alberts and Randy Lyons.
Will Cagle won the 35-lap Modified Stock Car feature race at the Weedsport Speedway, Weedsport , NY.
Ed French won the Supermodified feature at the Eagle Raceway, Lincoln NE. Ray Lee Goodwin was second followed by Donnie Beyer, Ed Bowes, Eddie Leavitt and Lonnie Jensen.
Buddy Cochran won the Super Sprint car race at the Tri City Speedway, Franklin, PA. Lou Blaney finished second followed by Jack Sodeman, Ralph Quarterson and Ted Wise.
Tony Romit, driving the John Wehrle Crosley powered slingshot roadster, won the ATQMRA TQ Midget race at the New Egypt Speedway, New Egypt, NJ. Len Duncan was second followed by Larry Michaels, Jack Bertling and Ed Enes.
Sammy Beavers won the 35-lap Modified Stock Car feature over Buzzie Reutimann at the Nazareth Speedway, Nazareth, PA.
____________________


1978
Tom Bigelow won the USAC Sprint Car race at the Queen City Speedway , Cincinnati,OH. Larry Moore finished second followed by Billy Engelhart, Greg Leffler and Ron Shuman.
Jimmy Horton won the URC Super Sprint Car race at the Bridgeport Speedway, Bridgeport,NJ. Buck Buckley finished second followed by Ed Wylie, Harry Benjamin and John Draucker.
Rick Ferkel won the World of Outlaws Sprint Car race at the Calistoga Speedway, Calistoga, CA. Bobby Allen finished second followed by Jack Hewitt, Gary Ponzini and Jimmy Sills.
____________________
1979
Bobby Allison won the NASCAR Winston Cup NAPA 400 over Darrell Waltrip at the Riverside International Raceway, Riverside, CA
____________________
1984
Cale Yarborough won the NASCAR Winston Cup Van Scoy 500 over Harry Gant at the Pocono Raceway, Pocono, PA
____________________
1987
Elvin Felty won the Modified Stock Car race at the Bridgeport Speedway, Bridgeport, NJ. ( Click here for the race report. )
____________________
1990
Rusty Wallace won the NASCAR Winston Cup Banquet 300 over Mark Martin at the Infineon Raceway, Sonoma, CA
____________________


2001
Jeff Gordon won the NASCAR Winston Cup Kmart 400 over Ricky Rudd at the Michigan International Speedway, Brooklyn, MI
____________________
2007
Jeff Gordon won the NASCAR NEXTEL Cup Pocono 500 over Ryan Newman at the Pocono Raceway, Pocono, PA
____________________


Google
 


To report wrong information, click here to send E-Mail to webmaster@wheelsofspeed.com

Back to the Wheels of Speed home page
This site created and maintained by John & Mike Calla (Webmasters wheelsofspeed.com) and best viewed at 1024 x 768 resolution.