Al Loquasto ... Born ... Al drove in the USAC and CART Championship Car series, racing in the 1969-1980 and 1982-1983 seasons, with 61 combined career starts, including the 1976 and 1977 Indianapolis 500. He finished in the top ten 11 times, with his best finish in 7th position in 1975 at Ontario. He also drove in the USAC Sprint Car division and competed in six NASCAR Cup Series events in his career. Loquasto died in a plane crash in Fogelsville, Pennsylvania July 31, 1991.
Rodger Ward won the AAA Championship race Springfield 100 on the 1 Mile Dirt Oval Illinois State Fairgrounds in Springfield, Illinois. Sam Hanks was second followed by Don Freeland, Jack McGrath and Andy Linden.
Tony Romit won the URC Sprint Car race at the Delaware Int. Speedway, Delmar, DE.
Leon DeRock won the IMCA Sprint Car race at the Hamilton County Speedway, Webster City, IA
Len Duncan won the ARDC Midget race at the Hatfield Speedway, Hatfield,PA.
Larry Crockett won the AAA Sprint Car race at the Salem Speedway, Salem, IN.
A.J. Foyt won the 100 mile USAC Championship race on the 1 Mile Dirt Oval Langhorne Speedway, Langhorne, PA. Don Branson was second followed by Bobby Marshman, Jim McElreath and Arnie Knepper.
100 mile USAC Championship race winner A.J. Foyt in the # 1 Sheraton Thompson Meskowski Offy Special on the 1 Mile Dirt Oval Langhorne Speedway, Langhorne, PA. (Wheels of Speed Photo).
Jerry Weld won the Super Modified race over RayLee Goodwin at the Olympic Stadium, Kansas City,MO.
Len Duncan won the ARDC Midget race at the Selinsgrove Speedway, Selinsgrove,PA.
Steve Travers won the Super Modified race at the Sharon Speedway, Hartford, OH.
Gary Bettenhausen won the USAC Sprint Car race at the Heidelberg Speedway (1/2p) , Pittsburgh, PA. Sonny Ates was second followed by Bob Pratt, Chuck Engle and Larry Dickson.
Milt Miller won the Super Sprint Car race at the Williams Grove Speedway, Williams Grove,PA. Gus Linder was second followed by Bobbie Adamson, Smokey Snellbaker and Kenny Weld.
Arnie Knepper won the USAC Midget race at the Santa Fe Speedway, Chicago,IL. Bob Tattersall was second followed by Bob Wente, Chuck Arnold and Johnny Parsons.
Junior Smalley won the 100 lap Sprint Car race at the 3/8 mile dirt K-C Raceway, Chillicothe, OH.
John Kellar won the CRA Sprint Car race over Dick Fries, Bobby Hogle, Don Hawley and Billy Wilkerson at the Ascot Park Speedway, Gardena,CA.
Lou Blaney won the Super Sprint Car race at the Jennerstown Speedway, Jennerstown,PA. Jerry Matus was second followed by Elmer Ruby, Frank Gorichky and Ed Lynch.
Bob Wente won the USAC Midget race at the Lake Hill Speedway, Valley Park, MO .
Kenny Weld won the Super Sprint Car race over Hal Browning, Irvin King, Ed Zirkle and Bobby Allen at the Lincoln Speedway, Hanover,PA.
Jerry McClung won the Hank Arnold Memorial 50 Sprint Car race at the Manzanita Speedway (1/2d) , Phoenix,AZ.
Jim Shampine won the Super Modified race at the Oswego Speedway, Oswego,NY.
Jim Kennedy won the Super Sprint Car race over Johnny Grum at the Port Royal Speedway, Port Royal,PA.
Ray Tilley won the Super Sprint Car race at the Selinsgrove Speedway, Selinsgrove,PA. Bob Shaw was second followed by Bobbie Adamson, Mitch Smith and Jim Wilbur.
Bruce Walkup won the USAC Sprint Car race at the Toledo Speedway, Toledo,OH. Cy Faifchild was second followed by Gary Bettenhausen, Rollie Beale and Don Nordhorn.
Jim McElreath won the USAC Sprint Car race at the Terre Haute Action Track, Terre Haute,IN. Greg Weld was second followed by Don Nordhorn, Dick Tobias and Gary Bettenhausen.
Jan Opperman, in the Bogar # 99, won the Western PA Championship race at the Mercer Raceway Park , Mercer,PA. Kenny Weld, in the Bob Weikert # 29, was second followed by Bill Banick in the Cubic # 20, Ralph Quarterson in the Nick Lupe # 66 and Frank Raiti.
Vince Kadas won the UARA Midget race at the Sycamore Speedway, Sycamore,IL.
Bob Wente won the USAC Midget race at the Enid Motor Speedway, Enid,OK. Tommy Astone was second followed by Merle Bettenhausen, Richard Powell and Mel Kenyon.
Johnny Anderson won the BCRA Midget race at the Fremont Raceway, Fremont, CA.
Newt White won the UARA Midget race at the Illiana Motor Speedway, Schererville,IN.
Kenny Weld won the KARS Super Sprint Car race over Paul Pitzer at the Williams Grove Speedway, Williams Grove,PA.
Jack Sodeman won the Sprint Car race over Lou Blaney, Ralph Quarterson, Paul Kekich and Buddy Cochran at the Lernerville Speedway, Sarver,PA.
Johnny Mann won the ARDC Midget race at the Atlantic City Speedway, Atlantic City,NJ. Jim Hettinger was second followed by Leigh Earnshaw, Hank Rogers Jr. and Jim Fearick.
Rollie Beale won the USAC Sprint Car race over Billy Cassella, Pancho Carter, Chuck Gurney and Larry Rice at the Eldora Speedway, Rossburg,OH.
Butch Wilkerson won the Sprint Car race at the Lawrenceburg Speedway, Lawrenceburg,IN.
Bobby Allen ,in the Emrich Chevy # 1a, won the Super Sprint Car race over Steve Howard in the Moskat # 76 at the Lincoln Speedway, Hanover,PA.
Billy Shuman won the Hank Arnold Memorial Sprint Car race at the Manzanita Speedway (1/2d) , Phoenix, AZ.
Ralph Quarterson won the Sprint Car race at the Mercer Raceway Park, Mercer, PA.
Garry Gollub won the URC Sprint Car race over Buzzie Reutimann, Bill Schroth, Harry Benjamin and Bill Force at the Orange County Fair Speedway, Middletown,NY.
David Gravel won the 35-lap World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car Series race at the Huset's Speedway , Brandon, SD. Donny Schatz was second followed by Kerry Madsen, Brad Sweet and Kyle Larson. Click to watch the feature highlights video.